Zamknij
E-zakupy - Informacje

Zakup kontrolow@ny – czyli jak wybrać bezpieczny prezent dla dziecka?

Witold Sokołowski, 2012-12-04 00:49:29

Tablet, konsola, telefon komórkowy w ostatnich latach stały się nieodłącznym elementem życia znacznej części dzieci i młodzieży. Nic więc dziwnego, że są powszechnie kupowane na gwiazdkowy prezent. Jak wybrać grę odpowiednią dla dziecka? Czy pozwolić mu na ściąganie aplikacji? Czy korzystanie z Facebooka przez komórkę jest bezpieczne? To tylko niektóre z pytań, które powinni zadać sobie rodzice. W najnowszej akcji „Zakup kontrolow@ny” Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI) radzi dorosłym, jak dokonać rozważnego zakupu sprzętu elektronicznego dla najmłodszych.

Kampania informacyjna pod hasłem „Zakup kontrolow@ny”, przygotowana przez Polskie Centrum Programu Safer Internet (w skład którego wchodzą: Fundacja Dzieci Niczyje oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa) ma na celu uświadomienie obdarowującym, że zakup sprzętu elektronicznego – laptopa, tabletu, smartfonu lub gry, powinien być dokonywany z rozwagą. Niewłaściwie wykorzystywana technologia może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa dziecka i jego rozwoju. Przekaz akcji dotyczy w szczególności takich kwestii, jak zabezpieczenie przed złośliwym oprogramowaniem, ściąganie aplikacji, dostosowanie gier do wieku użytkownika lub stosowanie narzędzi kontroli rodzicielskiej w przypadku młodszych internautów.

Aby dziecko korzystające z technologii mobilnych, było bezpieczne, musi umiejętnie się nimi posługiwać oraz mieć świadomość zagrożeń jakie mogą je spotkać online – mówi Marta Wojtas z Fundacji Dzieci Niczyje. Taka świadomość wymagana jest także od rodziców, którzy podejmują decyzję o wyborze prezentu – dodaje.

Akcja „Zakup kontrolow@ny” odbywa się pod patronatem Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz Europejskiego Centrum Konsumenckiego (ECK). W jej ramach eksperci z PCPSI, zespołu CERT Polska oraz ECK przygotowali poradnik dla rodziców oraz materiały informacyjne, które dostępne są na stronie: www.saferinternet.pl/zakupkontrolowany.

Mamy nadzieję, że dzięki tej kampanii dorosłym będzie łatwiej zatroszczyć się o bezpieczne i konstruktywne wykorzystywanie nowych technologii przez dzieci. Właściwe przygotowanie najmłodszych do korzystania z komputera czy telefonu komórkowego może uchronić rodzinę od wielu nieprzyjemnych sytuacji i zagrożeń – przypomina Anna Rywczyńska, koordynatorka Polskiego Centrum Programu Safer Internet w NASK.

Kampania ma charakter społeczny, a dotarcie z przekazem do dorosłych konsumentów będzie możliwe dzięki zaangażowaniu sklepów, centrów handlowych, portali e-commerce oraz mediów. Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych do włączenia się do akcji.

Oceń artykuł:

Dotychczasowe komentarze
0
komentarzy
Dodaj komentarz jako pierwszy.
Twój komentarzAby skomentować ten artykuł musisz być członkiem społeczności Epr.pl. Zarejestruj się lub zaloguj się tutaj, a następnie wróć do tego artykułu.


Witold Sokołowski

Z wykształcenia anglista, z zamiłowania internauta. Absolwent Amerykanistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Wydawca kilku serwisów internetowych, m.in. Epr.pl, Camido.pl, Sportowa.tv.

„Wejdź do gry” z Heinekenem i Jose Mourinho

Codzienne losowania, innowacyjne nagrody i inspirujący Jose Mourinho - 14 lutego, wraz ze startem fazy pucharowej ...

Wellman i Bujakiewicz jak Kalisz z Palikotem

Wellman i Bujakiewicz jak Kalisz z Palikotem

Właściciel marki Škoda Auto, Volkswagen Group Polska, prowadzi na swojej stronie internetowej kampanię „ŠKODA – Talk ...

Gest, który uczyni cię wiarygodnym

Położenie ręki na sercu może zwiększyć wiarygodność gestykulującego, a nawet wpłynąć na jego późniejsze zachowanie. Naukowcy ...